Nordland krever økt bifangst |
|
|
|
torsdag 14. mai 2009 |
Arbeidsutvalget i Nordland Fylkes Fiskarlag krever at bifangst av torsk økes til 49%, men mener fortsatt at det ikke bør gjennomføres en refordeling på torsk. Utvalget følger imidlertid situasjonen nøye fremover, og vil foreta en ny vurdering før reguleringsmøtet som skal være i Bergen den 18. juni.
Arbeidsutvalget i Nordland Fylkes Fiskarlag registrerer at landet kvantum torsk pr uke 18 er dramatisk redusert sammenlignet med 2008. Verdimessig er tilbakegangen enda større. Dette betyr at fiskeflåten og den enkelte fisker har store og dramatiske reduksjoner i inntekten i år sammenlignet med f. eks fjoråret. Dette har satt mange fiskere og fiskarfamilier i en svært vanskelig situasjon.
Arbeidsutvalget mener fortsatt at det ikke er noen løsning å foreta en refordeling av torsk verken innenfor grupper i den konvensjonelle flåten eller innenfor hele den konvensjonelle gruppen. Dette fordi en slik refordeling mest sannsynlig bare vil føre til enda større trengsel om å få levert fangst.
Arbeidsutvalget mener imidlertid at det så snart som mulig bør åpnes for en økt bifangst av torsk ved fiske etter andre arter. Dette for både å stimulere til fiske på andre arter samt at det kan øke fangsten av torsk. Bifangstprosenten bør settes til 49 og inntil videre bør bifangst-kvantumet avregnes den enkelte gruppekvote i Finnmarksmodellen.
En økning av bifangsten bør skje så snart som mulig.
For øvrig viser Arbeidsutvalget til at det spesielt i gruppen under 11 meter og i åpen gruppe enda gjenstår et stort kvantum å fiske.
Arbeidsutvalget tar sikte på å komme med innspill i saken om utviklingen i fisket i god tid før reguleringsmøtet 18. juni.
|