Skip to content

Norges Fiskarlag

Startsiden arrow Legg til en artikkel

Samfiskeordning for kystflåte under 11 meter

Skriv ut E-post
onsdag 17. februar 2010

bilde_019.jpgNordland Fylkes Fiskarlag hadde arbeidsutvalgsmøte 17.02.10 vedrørende samfiskeordning for kystflåten under 11 meter hjemmelslengde i fiske etter torsk, hyse og sei.

 

Arbeidsutvalget er fornøyd med at Fiskeri- og kystdepartementet har kommet med positive signaler i forhold til en midlertidig samfiskeordning for fartøy med hjemmelslengde under 11 meter i fisket etter torsk, hyse og sei. Arbeidsutvalget er derimot skuffet over at samfiskeordningen ikke omfatter rederi/ selskap som eier to fartøy kan drive ”samfiske med seg selv”. Dette medfører at departementets forslag til ordning blir amputeret i forhold til forslaget som både Norges Fiskarlag og Nordland Fylkes Fiskarlag tidligere har fremsatt forslag om.

 

I arbeidsutvalget ble det gjort følgende vedtak:

”Arbeidsutvalget i Nordland Fylkes Fiskarlag er tilfreds med at Fiskeri- og kystdepartementet har kommet med positive signaler i forhold til en midlertidig samfiskeordning for fartøy med hjemmelslengde under 11 meter i fisket etter torsk, hyse og sei. Det er på høy tid at det kommer på plass en samfiskeordning slik at også den mindre kystflåten får en mulighet til å drive et visst kvotesamarbeid.

Arbeidsutvalget vil likevel gi uttrykk for skuffelse over at samfiskeordningen ikke er planlagt å omfatte rederi / selskap som eier to fartøy. Det er med andre ord ikke lagt opp til å tillate ”samfiske med seg selv” slik Fiskeri- og kystdepartementet uttrykker det i høringsnotatet. At departementet ikke vil tillate slikt samfiske gjør at det blir en meget amputert ordning i forhold til det forslaget som både Norges Fiskarlag og Nordland Fylkes Fiskarlag tidligere har fremsatt forslag om.

Arbeidsutvalget mener at punkt c) i utkastet til forskrifter må endres slik at det åpner for at 2 fartøy med samme eier også gis anledning til å samfiske. En forutsetning for et slikt samfiske må være at det er minst to personer om bord og at dette skal kunne dokumenteres overfor Fiskeridirektoratet.

Arbeidsutvalget vil i denne sammenheng kommentere at rederi med 2 fartøy under 11 meter gjerne har anskaffet et ekstra fartøy nettopp for å skaffe seg et grunnlag for å ha med minst en annen fisker om bord. Gjennom en slik handling har rederiet tatt ansvar i forhold til f. eks sikkerheten om bord. At slike rederi nå skal straffes ved ikke å få ta del i samfiskeordningen finner en svært beklagelig.

Arbeidsutvalget vil i denne sammenhengen også vise til uttalelser fra Fiskeri- og kystdepartementet i avisa Fiskeribladet Fiskaren den 20. januar som ikke kan tolkes på annen måte enn at departementet mener det bør være enklere å få til en samfiskeordning innenfor et rederi enn med to enkeltstående rederi. Når dette er en holdning i departementet er det etter Arbeidsutvalgets mening også et argument for at man nå bør tillate samfiske mellom to båter med samme eier.

Arbeidsutvalget registrerer at samfiskeordningen er ment å skulle omfatte bare fartøy i lukket gruppe i fisket etter torsk, sei og hyse. Arbeidsutvalget mener at dette ikke blir rettferdig og ber om at det også blir tillatt med samfiske mellom to fartøy i åpen gruppe. Også i denne gruppen er det nødvendig å både øke sikkerheten og legge til rette for et mest mulig økonomisk fiske.

Arbeidsutvalget ber Fiskeri- og kystdepartementet om å ta hensyn til foranstående når de endelige forskriftene for samfiskeordningen skal fastsettes.”

 
< Forrige   Neste >